Vsakdo, ki časti rastlino Tulasi, dobi neomejeno število blagoslovov od Gospoda Krišne. Ti blagoslovi
bhakti očistijo srce in mu omogočijo, da Gospodu služi z ljubeznijo in vdanostjo.
Šrimati Vrinda-devi
Vrinda-devi poskrbi, da so zabave Šri Šri Radhe in Krišne na Goloka Vrindavani vedno popolne. Priskrbi gugalnice, različna glasbila, prelepa oblačila, okraske, okusno hrano, napitke, okrašuje gaje, kjer se zabavata Radha in
Krišna, skrbi za prijetno aromo v zraku, njene številne papige recitirajo ugodne mantre…
Njena polt je rdečkasto zlata, podobna stopljenemu zlatu, ki bleščeče sije. Njene ustnice krasi mil nasmeh. Okrašena je z modrimi oblačili, bisernim nakitom in raznobarvnimi cvetnimi venci. Njena desna roka je nekoliko dvignjena in z odprto dlanjo bhaktam daje blagoslove. V levi roki ima rumeno papigo Dakšo. Ta papiga pa ima na tisoče služečih drugih raznobarvnih papig, ki po Vrindavani prenašajo sporočila.
Gozd Vrindavan se imenuje po Vrinda-devi, saj zelo dobro pozna področje Vrindavane – vse gaje, jezera in skrivne kotičke. Je kraljica Vrindavane, vendar je nekoč svoje kraljestvo podarila Šrimati Radharani, ki je odtlej znana kod Vrindavanešvari.
Brez milosti Šrimati Vrinda-devi nihče ne more vstopiti v zaupne zabave Radhe in Krišne.
Osem imen Tulasi-devi oz. Vrinda-devi
Vrinda-devi: Tista, ki ima na tisoče sakhij (gopij – pastiric).
Vrindavani: Tista, ki se je pojavila v gozdu Vrindavan in nikoli ne zapusti Vrindavane.
Višva-pudžita: Tista, ki jo časti cel svet.
Višva-pavani: Tista, ki prečiščuje cel univerzum.
Pušpa-sara: Najbolj vzvišena med rožami.
Nandini: Tista, ki daje zadovoljstvo vsakomur.
Tulasi-devi: Tista, ki je neprimerljiva.
Krišna-dživani: Tista, ki je življenje Gospoda Krišne.
Zelo ugodno je izgovarjati teh osem imen, še posebej na dan Tulasi-Šalagrama-vivahe (poroke Tulasi in Šalagrama-šile).
Zgodba o Tulasi-devi (iz Brahma-vaivarta purane)
Nekega dne med
rasa plesom je Krišna postal bolj intimen z Vrindo-devi in ona je od neizmerne sreče omedlela. Ko je tako ležala, se je nenadoma pojavila Šrimati Radharani in jo videla. Zelo se je razjezila, najprej okregala Krišno in preklela Vrindo-devi, naj se rodi na Zemlji. Krišna je njeno prekletstvo spremenil v blagoslov za Vrindo-devi, saj ji je dejal: »Če boš izvajala askezo, ko se boš pojavila na Zemlji, ti bo
Brahma podaril blagoslov. Uredil bo, da se boš poročila s štirirokim Narajano.«
Tako se je Vrinda-devi na Zemlji pojavila kot Tulasi-devi. Istočasno je na Zemlji bival demon Šankhačuda. Na Goloka Vrindavani je bil pastirček (gopa) po imenu Sudama, ki ga je ravno tako preklela Šrimati Radharani, naj postane demon na Zemlji.
Po božanski ureditvi je tako Tulasi postala žena Šankhačude. Bila je vzor zveste žene in rečeno je bilo, da demona Šankhačude nihče ne bo mogel ubiti, dokler mu bo žena Tulasi tako zvesta. Zato je Gospod
Višnu Tulasi prevaral. Spremenil se je v podobo njenega moža in se z njo zbližal. Ko je Tulasi prepoznala prevaro, je Višnuja preklela, naj postane kamen, saj je Njegovo srce kod kamen, da jo je tako prevaral, oskrunil njeno zvestobo ter ubil njenega moža.
Gospod Višnu je Tulasi potolažil in ji izpolnil željo, da postane Njegova žena. Prav tako je dejal, bo njeno telo postalo reka
Kali Gandaki, njeni lasje pa se bodo preobrazili v svete rastline Tulasi. Gospod Višnu se je pojavil kot hrib na bregu reke Gandaki, s katerega pada v to reko sveto kamenje, imenovano Šalagrama-šile.
Tulasi-devi je zapustila to fizično telo, privzela duhovno podobo in se vrnila na Vaikuntho.
Veličine in slave Šrimati Tulasi-devi:
Listi, cvetovi, korenine, lubje, veje, deblo in senca Tulasi-devi so vsi duhovni. Hiše, v kateri je prisotna rastlina Tulasi, nikoli ne zadene nesreča in ta hiša postane čistejša od vseh svetih mest.
Gospod Krišna srečno prebiva v hiši, mestu ali gozdu, kjer je prisotna rastlina Tulasi. Kdor sedi blizu Tulasi in poje sveta imena ali recitira molitve, veliko hitreje doseže rezultate. Kdor vidi Tulasi-devi ali pride blizu hiše ali vrta, kjer je Tulasi, se osvobodi vseh posledic grešnih dejanj, vključno z ubojem brahmane.
Gospod Krišna ne sprejme nobene daritve ali ponujene hrane brez lističa Tulasi. Kdorkoli med zapuščanjem telesa drži listič Tulasi, bo osvobojen vseh grehov.
Kdorkoli dnevno pije vodo s Tulasi lističi, bo osvobojen že v tem življenju in bo dobil dobrobit kopanja v reki Ganges. Če v trenutku smrti oseba popije vodo s Tulasi lističi, se osvobodi vseh grehov in se napoti proti Vaikunti.
Kdor nosi ogrlico iz lesa rastline Tulasi, nedvomno, ob vsakem koraku, dobi dobrobit ašvamedha jagje (žrtvovanja konja).
Kdor v Kali-jugi časti Tulasi, pred njo priredi kirtano, jo slavi, ali se je spominja, posadi seme ali skrbi za rastlino Tulasi, uniči vse grešne reakcije in zelo hitro doseže prebivališče Gospoda Krišne.
Kdor se spominja in širi slave Tulasi drugim, se nikoli več ne rodi.
Veličine in slave Šalagrama-šile
Gospod Hari osebno prebiva na mestu, kjer so Šalagrama-šile. Kjerkoli pa je Gospod Hari, je prisotna tudi Boginja Lakšmi.
S čaščenjem Šalagrama-šile uničimo vse grešne aktivnosti, vključno z ubojem brahmane.
Kdor časti Šalagrama-šilo, dobi dobrobit kopanja v vseh svetih rekah ter dobrobit vseh vedskih žrtvovanj.
Polbogovi so nedvomno zelo zadovoljni z osebo, ki dnevno časti Šalagrama-šilo. Oseba postane dživan-mukta (osvobojena fizičnega telesa), zagotovo doseže Vaikuntho in tam večno služi Gospodu Hariju.
SLUŽENJE, NEGA IN VZDRŽEVANJE RASTLINE TULASI
Tulasi-devi je Krišnova čista bhaktina in zaupna služabnica Šri Šri Radhe in Krišne.
Cilj njenega čaščenja in skrbi zanjo je zadovoljiti njo in s tem zadovoljiti Krišno ter dobiti njuno
milost. Šrila Prabhupada je dejal, da je prišla na zahod samo zato, da bi mi imeli dobrobit, ker ji služimo. Zato smo ji dolžni zagotoviti čimveč pogojev za njeno dobro počutje.
Tulasi-devi je na zahod prišla, da bi nam dala priložnost, da ji služimo. Če lepo in z ljubeznijo skrbimo zanjo, nam lahko podari ljubezen do Krišne.
Čaščenje Tulasi-devi
Tulasi-pranama-mantra, s katero ji izkazujemo spoštovanje:
(om) vrindajai tulasi-devjai
prijajai kešavasja ča
višnu-bhakti-prade devi
satjavatjai namo namah
Znova in znova izkazujem spoštovanje Vrindi, Šrimati Tulasi-devi, ki je Gospodu Kešavi zelo pri srcu. O boginja, ti podarjaš vdano služenje Gospodu Krišni in imaš najvišjo resnico.
Tulasi-pudža-kirtana, katero pojemo med čaščenjem Tulasi z dišečo paličico (incensem), svetilko iz ghija in s cvetom:
namo namah tulasi krišna-prejasi namo namah
radha-krišna-seva pavo ei abhilasi
je tomara šarana loj tara vanča purna hoj
kripa kori’ koro tare vrindavana-vasi
mora ei abhilas vilas kundže dio vas
najane heribo sada jugala-rupa raši
ei nivedhana dhara, sakhir anugata koro
seva-adhikara dije koro nidža dasi
dina krišna-dase koj, ei jena mora hoj
šri-radha-govinda-preme sada jena bhasi
O Tulasi, Krišnova ljubljena! Znova in znova se ti priklanjam. Moja edina želja je doseči služenje Šri Šri Radhi in Krišni.
Tistemu, ki se zateče k tebi, se izpolnijo vse želje. Podariš mu svojo milost in omogočiš, da postane prebivalec Vrindavane.
Usliši tudi mojo željo, da živim v prijetnih gajih Šri Vrindavana-dhame. Tako bom zmeraj priča čudovitih zabav Radhe in Krišne.
Prosim te, dovoli mi, da postanem služkinja pastiric iz Vrindavane. Obdari me z vdanim služenjem in me sprejmi za svojo služkinjo.
Najpadlejši in najnižji Krišnov služabnik moli: »Naj vedno plovem v oceanu ljubezni do Šri Šri Radhe in Govinde!«
Ko je pesmi konec, bhakte najmanj štirikrat krožijo oz. plešejo okrog Tulasi-devi, v smeri urinega kazalca in pojejo:
jani kani ca papani brahma-hatjadikani ca
tani tani pranašjanti pradak˘inah pade pade
Kdor kroži okrog Šrimati Tulasi-devi, z vsakim korakom uničuje vse grehe, ki jih je kdaj storil, vključno z grehom ubijanja brahmane.
Tulasi–arati izvajamo zgodaj zjutraj po mangala-aratiju ali zvečer pred gaura-aratijem(Tulasi-devi darujemo dišečo paličico, svetilko iz ghija in cvet).
Sajenje rastline Tulasi
Najugodnejši čas za sajenje je od 15. aprila do 15. junija. Skodelice za sajenje rastlin napolnimo z mešano in ovlaženo prstjo (ilovica, šota, čisti rečni pesek in zemlja za rože). V vsako posodico posebej damo eno seme Tulasi. Seme potisnemo v zemljo približno 1 cm globoko. Zemljo v lončku poravnamo tako, da prekrije seme. Posodice postavimo na mesto, kjer je toplo in veliko sonca. Dokler seme ne vzkali, zalivamo spodaj, da ne speremo semena.
Prvi poganjki bi se morali pojaviti že po 6 do 7 dneh (ali pa tudi kasneje, odvisno od starosti semena).
Presajanje
Da bi bila Tulasi zdrava, je zelo pomembno, kakšne pogoje ima v lončku. Presajamo jo takrat, ko je očitno, da je prevelika za lonec, v katerem je. Navadno je to enkrat letno (najbolje spomladi ali zgodaj poleti). Nikoli ne presajamo pozimi.
Presajajte jo vedno, kadar luna raste (od mlaja do polne lune) in na dan cveta (glej setveni koledar), vendar ne na polno luno ali mlaj. Prav tako je ne presajajte na dvadaši.
Na dno glinene posode za rože položite pest kamenja, ki kasneje zadržuje prehitro odtekanje vode. Vlažno zemljo premešajte in napolnite posodo. V zemlji pustite vdrtino, v katero boste dali rastlino Tulasi.
Posodo, v kateri je mala rastlinica (ki bi jo radi presadili) nagnite, Tulasi primite za steblo in jo počasi vlecite iz posode. Vse skupaj, rastlino in zemljo, previdno postavite v nov, vlažen in večji glinen lonec. Zemljo ob Tulasi močneje pritisnite, da odstranite zračne žepke in dodajte še toliko zemlje, da posodo napolnite do vrha. Temeljito zalijte. Sedaj zalivamo od zgoraj. Vodo, ki spodaj odteče, po 15 tih minutah odlijemo. Te vode ne zlivamo v umivalnik, temveč jo zlijemo na travo ali kakšno drugo cvetlico. Za zalivanje je najboljša deževnica in voda, ki stoji vsaj en dan. Nekaj dni po presajanju naj bo Tulasi v senci, da si opomore, nato pa jo dajte na sončno stran.
Presajajte v dopoldanskem času, v senci. Pazite, da sonce ne sveti na drobne koreninice!
Nega Tulasi
Najbolj pomebno in bistveno pri negi Tulasi je redna in stalna nega. Ona je čisti bhakta in njene potrebe so majhne ter preproste. Vse, kar potrebuje, je njen osebni prostor, z neposredno sončno svetlobo. Če je (npr. pozimi) svetlobe premalo, lahko okrog nje obesimo fluorescentno cev in stenske svetilke. To morajo biti posebne svetilke za rastline.
Šrila Prabhupada je dejal, da obstajata dve vrsti Tulasi:
Rama in Krišna Tulasi. Rama Tulasi je bolj zelena, Krišna Tulasi pa bolj vijolična.
Tulasi zalivamo takrat, ko je to potrebno. Lahko jo zalivate vsak dan po malem ali pa takrat, ko je zemlja že suha (takrat zlijemo več vode, tako da voda priteče na dnu posode. Čez približno 15 minut to vodo odlijemo. Zalivanje je odvisno od podnebja, temperature, vlage v zraku… Najbolje v dopoldanskem času in vedno ob isti uri. Zemlja naj bo raje bolj suha kot preveč vlažna (zlasti v prehodnih obdobjih), toda ne dovolite, da je zemlja že tako suha, da se rastlina povesi. Vodo zlivajte počasi, da jo sproti vsrkava.
Premočno zalivanje povzroča bolezen v prsti, ovenele in zvite lističe, trohnenje zemlje ter bolezni korenine. Znaki premočnega zalivanja so, ko Tulasi postane bledo zelena, navidezno lepi oz. popolnoma zdravi listi ji odpadejo in navsezadnje se povesi.
Tulasi-devi zelo ugaja, če jo vsak dan ali vsaj enkrat tedensko škropimo z vodo (kopamo). Pomembno je, da to storimo zgodaj zjutraj, preden nanjo posveti sonce. Če nanjo posveti sonce, ko so na listih še vodne kaplje, ji sončni
žarki ožgejo liste. Ko Tulasī škropite, je ugodno, če izgovarjate naslednjo mantro:
om govinda-vallabham devim
bhakta-čaitanja-karinim
snapajami džagat-dhatrim
krišna-bhakti-pradajinim
Kopam boginjo Tulasi-devi, ki je zelo draga Govindi in vsem bhaktam daje življenje. Je mati univerzuma in podarja vdanost Gospodu Krišni.
Po približno enem letu se razvijejo mandžari (cvetoči stebli). Njeni cvetovi so najvišji izraz ljubezni do Krišne. Pri Rama Tulasi so cvetovi beli, pri Krišna Tulasi so vijolični. Potem, ko cvetki odcvetijo, se v luščinah (ki imajo obliko malega templja) razvijejo 4 majhna semena, ki kasneje, ko dozorijo, postanejo temno rjava.
Za Tulasi ni dobro, da pustite, da razvije semena (ker jo to močno izčrpava), razen če je stara že nekaj let in dobrega zdravja.
Tulasi-devi ne smemo nikoli obrezovati ali rezati vej, tudi če so te na videz že suhe. Njene milostljive veje lahko režemo le tedaj, ko pobiramo
mandžari (s konicami palca in sredinca desne roke
mandžari odtrgamo, medtem ko z levo roko primemo steblo). Odstranimo do naslednjega
para listov. Nikakor ne smemo uporabljati nohtov ali drugih predmetov za striženje oz. rezanje.
Pred trganjem mandžarijev in zbiranjem lističev izgovarjamo naslednjo mantro:
om tulasjamrita-džanmasi sada tvam kešava-prija
kešavartham činomi tvam varada bhava šobhane
O Tulasi, rodila si se iz nektarja. Vedno si zelo draga Gospodu Kešavi. Da bi častil Gospoda Kešavo, sedaj zbiram tvoje lističe in mandžari. Prosim, podari mi tvoj blagoslov, da bom lahko služil Gospodu.
Mandžari in lističev ne nabiramo na dvadaši (dan po ekadašiju), na dan polne lune in mlaja, ponoči in ob sončnem zahodu. Lističev ne trgamo. Lističe, ki jih želi Tulasi darovati za čaščenje Gospoda Krišne, bo odvrgla sama.
Tulasi lističe in mandžari lahko ponudimo samo višnu-tattva Božanstvom, to je Krišni, Balaramu, Gospodu Čaitanji… in ne duhovnemu učitelju, Šrimati Radharani, Lakšmi ali Subhadri…
Pri skrbi in negi Tulasi je treba paziti, da ji ne zadamo bolečine. Ko končamo, izgovorimo naslednjo mantro, s katero se ji opravičimo:
čajanodbhava-duhkham ča
jad hridi tava vartate
tat kšamasva jagan-matah
vrinda-devi namo’ stu te
O Tulasi-devi, izkazujem ti svoje ponižno spoštovanje. O mati univerzuma, prosim oprosti mi, če sem ti povzročil kakršnokoli trpljenje, ker sem nabiral tvoje liste in mandžari.
Najpomemnejše stvari, ki jih je potrebno upoštevati
Kadarkoli skrbimo za Tulasi-devi, se dotikamo nje ali predmetov za njeno čaščenje, moramo biti oprhani in v čistih oblačilih. To nam pomaga pri vzpostavljanju in vzdrževanju pravilnega odnosa do nje.
Ženske – matadži – morajo pričakati do konca mesečnega perila, preden se lahko ukvarjajo s Tulasi. Med mesečnim ciklusom se skozi pore telesa izločajo strupi, ki Tulasi-devi škodujejo.
Če ima Tulasi dovolj vode, sončne svetlobe in pravilno velikost lončka z dobro prstjo, bo uspevala. Zaščititi jo moramo pred insekti, zato redno pregledujte spodnjo stran lističev (najbolje boste videli s povečalom).
Prepih izjemno škoduje Tulasi. Nikoli je ne izpostavljajte prepihu.
Izogibajte se temperaturnim šokom. Najbolje se počuti pri temperaturah od 27°C podnevi do 18°C ponoči. Prenese tudi temperature nad 37°C in do 12°C. Vendar pa bodo take temperature bodo zanjo stresne, zato pazimo, da temperatura ne pade pod 15°C.
Če so v prostoru zraven Tulasi še druge rastline, obstaja nevarnost, da nanjo prenesejo škodljivce, kot so uši, pajkci ipd. Če imate Tulasi zunaj, jo zaščitite.
Tulasi-devi naj raste, kot želi. Žalitev je, če jo obrezujemo in oblikujemo po svojem okusu. Edina izjema je trganje vršičkov na vsake 3 ali 5 parov listov. Tako bodo njena stebla bolj čvrsta in bolj se bo razvejala. Pravila za trganje so enaka, kot pri trganjumandžari.
Paziti morate, da nikoli ne stopate čez ali na senco Tulasi-devi.
Zvečer, od sončnega zahoda do sončnega vzhoda, Tulasi počiva. Takrat je ne motite in če je mogoče, naj bo v zatemnjenem prostoru. Ob sončnem in luninem mrku jo dajte v popolnoma zatemnjen prostor.
Bolezni in škodljivci
KAPAR je sesajoča žuželka, ki je za Tulasi smrtno nevarna. Iz vejic pije sok ter izloča medeno roso, ki privablja uši in glivice sajavosti. Kadar se pojavi, jo je najbolje odstraniti ročno.
Majhen, rdečkast PAJEK živi na notranji strani listov in vali svoja jačeca poleg listnatih žil. Ko se izvalijo mladiči, pijejo sok rastline. Listje postane prekrito z majhnimi bledo zelenimi pikami in se začne zvijati. Na dobri svetlobi boste pod listi videli drobne pajkove mreže in bela jajčeca. Če se pojavijo, se posvetujte z najbližjim botanikom.
METULJI izležejo jajčeca. Razvite gosenice objedo korenine, liste in celo stebla. Odstranjujte jih ročno.
MUHE so še ena izmed nadlog in se jih moramo izogibati, ker so zelo umazane in na notranji strani listov zvalijo jajčeca.
BRAZDATI TRSNI RILČKAR se pojavi v zemlji in objeda korenine, ponoči pa tudi liste. Odstranite vso zemljo, Tulasi pa presadite.
LISTNI ZAVRTAČI IN RILČARJI se pojavijo tik pod povrhnjico lista in imajo tanke rove. Na koncu rova je ličinka, ki rov ustvarja. Če se iz ličinke razvije odrasla živalca, se prehranjuje z objedanjem koreninic. Če je tega malo, čimprej odstranite (odtrgajte) list.
TRIPISI in RESARJI so majhne, do 2 mm velike žuželke (rdečkaste, črne, pisane). Odrasle imajo na krilcih rese. Na zelenih listih vidimo vbode, ki so posledica izsesavanja. Če jih opazimo pozno, so listi bledo razbarvani, imajo bele lise. Te žuželke živijo na rastlinah v vročem in sušnem obdobju (ali prostoru – centralno ogrevanje), vlage ne marajo. Zato je dobro, da Tulasi preventivno občasno škropite z vodo.
PRŠICE naredijo na spodnji strani listov nežne pajčevine. Listi postanejo sivi ali rjavo-rdeči. Škropite z njivsko preslico. Tudi pršice se razvijejo v suhih prostorih.
LISTNE in druge UŠI oslabijo Tulasi s sesanjem sokov. Znak, da so jo napadli ti škodljivci je zavijanje listov. Škropite s koprivami ali pelinom.
Kaj storiti, ko Tulasi-devi napadejo škodljivci ali druge bolezni
Če zgodaj opazite čudne spremembe na listih (take ali drugačne lise ali pike po listih), te liste odtrgajte, da se bolezen ne razširi.
Šrila Prabhupada je dejal, ne smemo uporabljati nobenih kemičnih sredstev.
Samo z biološkimi oz. naravnimi, ki jih lahko kupimo ali pa jih pripravimo sami. Pri škropljenju pazite, da na mokre liste ne posije sonce. Vedno škropijte samo s hladnimi tekočinami.
ORLOVA PRAPROT, postavljena na zemljo okoli stebla, odganja škodljivce, greje in zvečuje odpornost Tulasi. (Druge vrste praproti imajo škodljiv učinek.)
KOPRIVE lahko uporabljate kot gnojilo ali pa kot škropivo. Škropimo s čajem iz mladih kopriv (nabrane spomladi). Pazite, da je čaj dobro precejen. Če Tulasi dolgo niste presadili in menite, da potrebuje hrano, jo zalijte z vodo v kateri so bile namočene koprive. Koprive namočite v vodo, pokrijte (zaradi močnega vonja) in dajte na sonce. Vsake toliko zmešajte, dokler ne nehajo vreti. Nato razredčite – v razmerju 1 (koprive) : 10 (voda). Take pripravke ne zlivajte na suho zemljo (prej Tulasi zalijte z vodo), ker bodo ožgali korenine.
PELIN pomaga pri večini škodljivcev, zlasti pri ušeh. Je zelo močno sredstvo, dobite ga v lekarni. Naredite čaj, kot pri koprivah in z njim (ko se ohladi), od zgoraj in od spodaj škropite liste.
OREHOVI LISTI delujejo kot nadomestek orlove praproti. S čajem lahko zalivate ali škropite. Pomembno je, da mlade orehe naberete spomladi in da je oreh zdrav.
ISOP pomaga pri povečevanju odpornosti. Namočite ga v vodo in z nerazredčenim zalivajte. Pomembno je dobro precediti.
CANDRIKA je posebno ajurvedsko milo. Pomaga pri odstranjevanju rilčarja. V vodi raztopite košček candrike. Zemljo ob steblu dobro zaščitite z alu folijo. Liste dobro naškropite z raztopino od spodaj in od zgoraj. Folijo pustite dokler z listov kaplja raztopina. Pustite en dan, naslednji dan zjutraj zemljo zopet zaščitite s folijo in dobro sperite z vodo. Na listih ne sme ostati nič raztopine. Pri tem postopku morate zelo paziti, da Tulasi ne poškodujete. Ta pripravek je ustrezen samo za odstranjevanje rilčarja.
Če ima Tulasi žuželke, črvičke, probleme z boleznijo, se posvetujte tudi s svojim lokalnim botanikom (v semenarnah, kmetijskih zadrugah). Za škropljenje izbirajte samo biološka (naravna) sredstva!
Ko je Šrila Prabhupada prvič videl rastlino Tulasi na zahodu, je bil zelo vesel. Dejal je: » Zelo sem vesel, ko vidim, da vam je Šrimati Tulasi-devi tako zelo naklonjena. Če bi lahko vzgajali to rastlino (in prepričan sem, da boste zmogli), bo s tem potrjena vaša devocija do Krišne. Bil sem zelo željan predstaviti oboževanje rastline Tulasi med člani našega društva, toda do sedaj nisem imel te možnosti. Zatorej, ko vidim, da ste dobili to priložnost, mojemu zadovoljstvu ni meja.« Tako je Šrila Prabhupada dal navodila za oboževanje in nego Tulasi-devi.
Besedilo prevedli in pripravili: Vrinda-kunda dasi, Gauračandranana devi dasi
LITERATURA :
Amala-bhakta Dasa. The life of Tulasi Devi. United States of America: Nadia Productions, 1997.
Mahanidhi Swami. Appreciating Sri Vrindavana Dhama. India, 1991.
Padma Purana. Translations bj N.A. Deshpande. Delhi: Motilal Banarsidass, 1989.
Skupnost za zavest Krišne. V templju mojega srca (pesmarica). Ljubljana, 1997.
Zbrane dolgoletne izkušnje bhakt, ki negujejo in skrbijo za Tulasi-devi. Ohranjene po ustnem izročilu.