Preobčutljivost organizma na sladkorno bolezen in slabo nadziranje krvnega sladkorja sta glavna vzroka, da ščitnica ne deluje optimalno oziroma da ni v ravnotežju. Ni presenetljivo, da pomanjkanje spanja povzroča nekatere velike težave z inzulinom. Nedavna študija je pokazala, da zgolj pet noči pomanjkljivega spanja pri popolnoma zdravih odraslih poveča tvorjenje inzulina in možnost za nastanek inzulinske rezistence.
Kronični stres je velika ovira na poti do zdrave ščitnice. Če imamo majhne otroke, smo obremenjeni z delom ali nenehno delamo ponoči, so meseci in leta pomanjkanja spanja velika škoda za ščitnico. Študije kažejo, da moramo spati od sedem do devet ur, sicer se pojavijo provnetni markerji, ki so jasen znak, da je telo pod stresom. Stres in vnetje sta glavna vzroka za motnje delovanja ščitnice.
Kako si lahko pomagam, da lažje zaspim?
- Naj nas zbudi svetloba, uspava pa tema
Posebni receptorji v beločnicah reagirajo na modro svetlobo vzhajajočega sonca tako, da zjutraj dvignejo raven kortizola, ki nas napolni z energijo in pripravi na dan.
Vsaj uro pred spanjem izključimo vse naprave in ugasnimo luči. - Vstajajmo in hodimo v posteljo ob istih urah
- Zadnja kava opoldne
- Recimo alkoholu ne
- Zatemnimo in ohladimo prostor
Ena od težav, da ne zaspimo, je morda lahko pretopel prostor.
Soba mora biti popolnoma temna, saj ne smemo biti izpostavljeni zunanjim virom svetlobe. - Umirimo um
Topla kopel pred spanjem, skodelica zeliščnega čaja, joga obraza ali vizualiziranje sanj nam lahko pomagajo utoniti v kakovosten spanec. - Spijmo magnezij
Magnezij je ključni mineral, ki je lahko zelo koristen pri spodbujanju spanja.
Avtor: Barbara Černe, povzeto iz knjige 100 vprašanj in odgovorov o ščitnici >>