Odhod od doma je obdobje, ko je mlad odrasli postavljen pred nove izzive osamosvajanja, oblikovanja svoje avtonomije in sočasnega ohranjanja čustvenih vezi s svojo primarno družino. In čeprav je selitev od doma vesela prelomnica mladega odraslega, lahko povzroča tudi neprijetna občutja, stisko ali skrbi.
Vendar, ni nujno, da se ti neobičajni občutki pojavijo samo pri odhajajočih otrocih, temveč tudi pri starših, ki pa morajo preusmeriti fokus na svoj lasten osebni razvoj in raziskovanje lastne identitete ter na preoblikovanje svoje vloge. Prav tako se iz starševstva osredotočenost premakne na partnerski odnos in dinamike v njem, pogosto pa se spremeni tudi razumevanje svoje lastne vloge kot starša – od popolnega skrbnika do »spustitve« že odraslega otroka v svet, skupaj z ohranjanjem čustvenih vezi in medsebojnega spoštovanja meja.
Obdobje po odhodu otrok od doma pa je lahko tudi zelo čustveno intenzivno, mogoče celo boleče. V povezavi s tem lahko govorimo o t.i. »sindromu praznega gnezda«, za katerega so značilni predvsem občutki osamljenosti, izgube smisla in spremembe v telesnem počutju. Bouchard (2013; v Lukek 2017, 145) ga povezuje z občutki praznine, ki se naselijo v čustveni prostor, ki ga je do tedaj zapolnjeval otrok, pri čemer ga pogosteje in bolj intenzivno izražajo mame.
V tem obdobju je razvojna naloga otroka, da prevzame odgovornost in vlogo odrasle osebe, naloga staršev pa, da sprejmejo ločenost od svojih otrok. Na kakšen način bo otrok postal odrasla oseba, je tudi odvisno od načina, na katerega starši sprejmejo ločitev od svojega otroka (Seiffge Krenke 2016, v Lukek 2017, 144).
KAKO PA VI DOŽIVLJATE ODHOD SVOJIH OTROK OD DOMA? – povabilo k spletni anketi
Če ste starš odraslega otroka (tudi študenta/-ke), ki se je v starosti med 20 in 30 let v zadnjih treh letih odselil od doma ali v študentski dom, vas vabim k izpolnjevanju kratke (5-10 min) spletne ankete, ki je popolnoma anonimna in bo tako vam kot nama s sošolko dala vpogled v doživljanje obdobja odhoda odraslih otrok od doma. Ob izpolnjevanju spletnega vprašalnika boste tudi prejeli vpogled v vašo navezanost in prisotnost sindroma praznega gnezda (št. točk na vprašalniku), druge informacije o anketi pa so dodane na začetku vprašalnika.
POVEZAVA DO SPLETNE ANKETE: https://1ka.teof.uni-lj.si/a/2325
Za naju bi vsi odzivi in podatki bili zelo dragoceni, saj bova z rezultati lažje predstavili starševsko perspektivo ob odhodu njihovih otrok od doma, prav tako pa anketa lahko tudi pomaga vam, da premislite o svojem doživljanju ali dobite kakšen nov vpogled.
Če bi se bili pripravljeni o vaši izkušnji in doživljanju pogovoriti v obliki krajšega intervjuja, lahko svoj kontakt (elektronski naslov) dodate na koncu vprašalnika. Za to bi bili zelo hvaležni!
Eva in Tjaša